...
Головна » Статті » Довели ефективність полоскань розчинами зеленого чаю і екстрактами Сальвадор перської.

Довели ефективність полоскань розчинами зеленого чаю і екстрактами Сальвадор перської.

Вчені з Малайзії вивчили екстракти зеленого чаю та чагарнику місваку і прийшли до висновку про те, що полоскання рота розчинами цих рослин істотно зменшує обсяги зубного нальоту на наступні 24 години. При цьому формула такого ополіскувача порожнини рота повністю натуральна. Більш того, полоскання сумішшю даних екстрактів також надає антибактеріальний ефект і знижує здатність патогенів до формування колоній на поверхні зубів. Таким чином, даний засіб міг би стати більш щадливою альтернативою традиційним ополіскувачам, що містить хлоргексидин.

Зубний наліт - головна причина карієсу і хвороб пародонту, тому вкрай важливо не допускати підвищеної концентрації нальоту на поверхні зубів. У країнах Азії замість звичайних щіток здавна використовують палички місвака, зроблені з чагарника Сальвадори перської. Ці палички, що володіють антибактеріальними властивостями, потрібно жувати, щоб захистити зуби від карієсу. Подібні біологічні і протимікробні властивості виявилися у рослини Камелії ассамской, яку також з давніх пір вживають у вигляді чаю. Щоб вивчити корисні властивості цих рослин, вчені провели експериментальне дослідження, в ході якого група учасників повинна була використовувати ополіскувач для порожнини рота на основі 0,25 мг екстракту зеленого чаю і 7,82 мг екстракту Сальвадора перської. 

За тиждень до початку експерименту 14 учасників були пояснені правила гігієни порожнини рота і видалення зубного каменю. Протягом експерименту учасники повинні були полоскати рот або 15 мл складом з вищезазначених екстрактів, або плацебо (дистильована вода і 0,12% хлоргексидину). Також учасникам детально пояснили, як необхідно стежити за гігієною зубів і протягом наступних днів. Перший етап експерименту тривав 6 днів. Всі дослідження складалося з 3 повторних експериментів. 

Рівень зубного нальоту учасників оцінювався кожні 24 години. Було встановлено, що формула з екстрактами чаю і чагарнику місваком дозволила істотно знизити утворення нальоту в порівнянні з ополіскувачем з хлоргексидину. Величина ефекту склала 1,158, середній показник - 0,897. При цьому в учасників групи плацебо величина ефекту склала 1,077, а середня величина - 0,856. Проте, значної різниці в ефективності розчину хлоргексидину і розчину з натуральними екстрактами виявити не вдалося. Це дивно, оскільки вважається, що хлоргексидин - вкрай ефективне речовина, що входить до складу практично всіх ополаскувачів. 

Варто також відзначити, що в учасників 1 групи зменшилася концентрація каріесогенних бактерій на поверхні зубів, які відповідають за первинне формування колоній. Таким чином, якщо погіршуються властивості перших патогенних мікроорганізмів, то наступні бактерії вже не можуть приєднатися до колонії, що гальмує формування нальоту. 

В результаті експерименту вчені зробили висновок, що склад на основі екстрактів зеленого чаю і чагарнику місваком може бути ефективним і безпечним засобом для боротьби із зубним нальотом. Однак для підтвердження цього висновку потрібні більш тривалі клінічні випробування.