...
Головна » Статті » Розвиток карієсу може бути обумовлено генною мутацією

Розвиток карієсу може бути обумовлено генною мутацією

Чому в одних людей з'являється карієс, незважаючи на дотримання правил гігієни порожнини рота, а у інших - зуби залишаються в хорошому стані, навіть якщо вони не так ретельно стежать за ними? Адже і в тому і в іншому випадку на поверхні зубів накопичуються бактерії, згодом пошкоджують емаль. Справа в тому, що емаль зубів формується в процесі мінералізації специфічних білків. Якщо цей шар виявляється недостатньо міцним, може розвинутися карієс.

Дослідники з університету Цюріха вперше виділили комплекс генів, що відповідають за формування емалі. У роботі взяли участь дві університетські групи: з Центру стоматологічної медицини та Інституту молекулярних наук. В ході дослідження було вивчено геном лабораторних мишей з мутаціями деяких генів, що кодують формування білків зубної емалі, залучених в сигнальний шлях Wnt. За допомогою даного сигнально шляху в тваринних клітинах відбувається відповідь на зовнішній стимул, що активує певні гени в клітинному ядрі. Цей сигнальний шлях регулює ембріональний розвиток і грає ключову роль в канцерогенезі і формуванні вроджених вад. 

Мутація в генах білків призводить до розвитку дефектів емалі. 

«У всіх мишей з генною мутацією сформувалася зубна емаль з дефектами. Таким чином, нам вдалося продемонструвати прямий зв'язок між мутаціями в генетичному коді даних білків і розвитком слабкою емалі. Це відкриття в значній мірі дозволило нам по-новому поглянути на механізми формування зубної емалі », - говорить автор роботи, П'єр Франческо Пагелла. 

Варто відзначити, що дослідникам вперше вдалося детально вивчити дефекти зубної емалі за допомогою сучасних генетичних, молекулярних і біохімічних методів. «Ми виділили три білка, що беруть участь в сигнальному шляху Wnt, які не тільки впливають на розвиток важких захворювань, на також впливають на якість формується тканини. Якщо на сигнальному шляху відбуваються збої, структура зубної емалі може змінитися », - стверджує другий автор роботи Клайд Канту. 

Зубна емаль з дефектами і утворення карієсу. 

Швидкість розвитку карієсу залежить від міцність і складу зубної емалі. «На розвиток карієсу впливають не тільки бактерії, але і захисні властивості зуба. Бактерії і виділяються ними токсичні речовини можуть легко проникати в емаль з менш міцною структурою, що тягне за собою каріозні ураження тканин, навіть якщо дотримується гігієна порожнини рота », - каже проф. кафедри біології ротової порожнини при Центрі стоматологічної медицини Тіміос Мітсіадіс. 

Розуміння молекулярно-біологічного зв'язку між формуванням зубної емалі і генними мутаціями відкриває перед дослідниками нові можливості для профілактики карієсу. «Нові препарати, здатні зупиняти каріозні процеси в дефективної зубної емалі, дозволили б значно поліпшити здоров'я багатьох пацієнтів».