Дата и время

Головна >> Статті >> Дослід Мальпігі

Дослід Мальпігі

Всі зелені рослини - автотрофи, тобто синтезують органічні речовини з води і вуглекислого газу в присутності світла. Водою і мінеральними солями рослину забезпечує коріння, а листя забезпечують рослинний організм продуктами фотосинтезу. Всі частини рослини пов'язані один з одним єдиною транспортною системою, що забезпечує перенесення різних речовин між ними. Її утворюють два типи провідних тканин: ксілема і флоема, розташовані в безпосередній близькості один від одного. Ксилема формує деревину, до неї примикає флоема(знаходиться під корою).

Транспорт речовин по рослині вивчав в кінці XVII століття італійський анатом і фізіолог Марчелло Мальпігі. У 1679 р. він поставив простий, але дуже показовий експеримент. Мальпігі провів кільцювання - видалив з невеликої ділянки стовбура дерева кільце кори. Це провело до того, що флоема була перервана, речовини по ній вже не могли бути доставлені ні від листя до коренів, ні від коренів до листя, а ксілема залишилася непошкодженою.

Через кілька днів над окільцьовані ділянкою кора стала поступово розростатися, утворюючи добре помітний наріст. Одночасно з-під нього почала виділятися солодка на смак рідина. Не дивлячись на це, листя ще досить тривалий час зберігали життєздатність і не в'яли. Однак поступово вони почали засихати, а незабаром після цього загинуло та все дерево.

З проведеного експерименту Мальпігі зробив два дуже важливих висновки.

По-перше, життєздатність листя протягом тривалого часу після кільцювання свідчила про те, що вони в достатній кількості отримують воду та мінеральні солі. Значить, ці речовини надходять у листя по неушкодженою деревині, тобто по ксілеме.
По-друге, судячи з того, що після пошкодження кори наріст утворювався тільки над зоною кільцювання, поживні речовини від листя до коренів транспортуються під пошкодженої корою, тобто по флоемі. Наріст виникає через те, що накопичилися поживні речовини не можуть спуститися нижче по перерваної флоемі. Оскільки з кори виділялася солодка на смак рідина, Мальпігі зробив висновок, що від листя до коренів йдуть цукру.

На підставі зроблених висновків, можна було легко пояснити і поступову загибель дерева, що піддалося кільцюванню. Його коріння позбавляються джерела поживних речовин, деякий час вони використовують власні запаси, після чого гинуть. У свою чергу, листя було довго живі тому, що в них надходила вода з мінеральними солями. Відомо, що окремі листки в'януть протягом декількох годин, якщо їх позбавити води.

Через 120 років, в 1801 р. англійський садівник Т. Найт підтвердив результати досвіду Мальпігі, а в 1837 р. німецький ботанік Т. Гартіг показав, що поживні речовини рухаються від листя до коренів з особливих клітинам флоеми - ситовідним трубках. Вже в XX столітті було встановлено, що крім низхідного струму, існує і висхідний. Завдяки йому, поживні речовини отримують зростаючі верхівкові пагони, квітки і формуються плоди.