...
Головна » Хронологічні таблиці » Мартович Лесь

Хронологічна таблиця життя і творочості Мартович Леся

Мартович Лесь

Дата Подія
12 лютого 1871 Народився в селі Торговиця тодішнього Городенківсь-кого повіту на Станіславівщині (нині Городенківський район, Івано-Франків-ської області). Олекса родився у родині селянина-бідняка, який пізніше зумів стати ще й сільським писарем. Його батько самотужки вивчився грамоти, що, й допомогло йому піднятися з простого наймита до писаря, і стати «взором порядного, непідкупного громадянина», авторитетним серед односельчан округи.
З 1882 по 1890 Вчився у коломийській гімназії, де познайомився із Василем Стефаником. Разом вони вступили у таємний гурток, за що тяжко поплатились, оскільки їх виключили з гімназії. Разом із В.Стефаником вони організовували читальні, виступали на селянських зборах, розповсюджували літературу, намагаючись якось розворушити селянство, втягти його в суспільне життя, зробити активною, діючою силою в громадському житті. Паростки своєї праці вони побачили, коли серед селян з’явилися оратори, промовці, які популярно і переконливо вводили у всенародний обіг радикальні гасла: загальне голосування, свободу друку, податкові та аграрні реформи тощо.
1889 На роздобуті В.Стефаником гроші Мартович видав у Чернівцях окремою книжкою сатиричне оповідання“Нечитальник”
З 1890 по 1892 Лесь Мартович вчився у Дрогобицькій гімназії
1892 Закінчивши гімназію, Мартович записався на юридичний факультет Чернівецького університету, пізніше перевівся до Віденського
7 листопада 1897 - літо 1898 Працює редактором газети "Громадський голос"
1898 Один із кращих творів Мартовича – “Мужицька смерть” – опублікував І.Франко. З цього часу Л.Мартович утверджується як письменник, талановитий гуморист і сатирик.
1900-1905 В українську літературу Л.Мартович увійшов збірками прози “Нечитальник” (1900), “Хитрий Панько і інші оповідання” (1903), “Стрибожий дарунок та інші оповідання” (1905).
1901 На сторінках журналу “Народ” дебютував твором “Лумера”
1909 Здобув вищу освіту у Львові, а за два роки до смерті одержав науковий ступінь доктора права
11 січня 1916 Злигодні першої світової війни остаточно підірвали слабке здоров’я письменника.На сорок п’ятому році життя Мартович помер у Львові.
1917 Видана В.Гнатюком після смерті письменника повість "Забобон"