...
Головна » Хронологічні таблиці » Шашкевич Маркіян

Хронологічна таблиця життя і творочості Маркіяна Шашкевича

Шашкевич Маркіян

Дата Подія
6 листопада 1811 Народився в селі Підлисся Золочівського повіту в сім'ї священика, зокрема, мав брата Миколу, що працював якийсь час в Мізуні коло Долини. Навчався в початковій школі у Білому Камені.
1823 Закінчив міську нормальну школу
1823-1825 Навчався в домініканській гімназії у Львові .
1833 «Син Руси»
1834 «Зоря»
1835 Перший опублікований вірш Шашкевича «Голос галичан». Не враховуючи декількох інтимно-ліричних поезій («До милої», «Туга за милою», «Думка»), Шашкевич писав переважно вірші патріотичного характеру («Руська мова», «Дайте руки», «Слово до чтителей руського язика», «Побратим», «Лиха доля» та ін.), також на історичні теми: «Хмельницького обступлення Львова», «О Наливайку», «Болеслав Кривоустий». Надзвичайної поетичної (пророчої) сили є його «Псалми Русланові». В цілому поетична спадщина в кількісному відношенні невелика, але (якісно) високо оцінена І. Франком та пізнішими дослідниками.
1836 Виголосив першу промову українською мовою в музеї семінарії перед представниками духовної влади, запрошеними гістьми. Опублікував брошуру «Азбука і Abecadlo»
14 жовтня 1836 В соборі Св. Юра виголосив свою проповідь (водночас з Юліяном Величковським в Успенській церкві, Миколою Устияновичем — церкві св. Параскеви). Через те, що ректор Телеховський не дозволив би цього, текст подав йому, укладений польською мовою.
1837 Альманах «Русалка Дністровая», який вирішально вплинув на національне відродження та розвиток української літератури в Галичині.
1838 Закінчив Львівську духовну семінарію. Був призначений парафіяльним священиком у селах Львівщини.
7 червня 1843 Помер Маркіян Шашкевич у злиднях від туберкульозу і був похований в Новосілках без дотримання приписів церкви стосовно поховання священиків. Дольницький Андрій — унівський декан УГКЦ — 26 червня 1843 поховав, запечатав гріб (запис № 38 за 1843 рік в метричній книзі).